Wolontariuszem być!

Kto to jest wolontariusz? To osoba pracująca dobrowolnie, bez wynagrodzenia, na rzecz innych, zwłaszcza chorych i potrzebujących. To także ktoś, kto bezpłatnie poświęca swój czas i siły dla dobra swojego środowiska, otoczenia, natury. Wolontariusz to inaczej ochotnik, dobrowolny uczestnik, działacz społeczny, aktywista – dobrodziej, czyli ktoś, za kogo sprawą dzieje się dobro.

To wcale nie muszą być wielkie ani trudne rzeczy, ale zwykłe, codzienne, leżące w zakresie naszych możliwości. Można zrobić chorej sąsiadce zakupy, pomóc koledze w odrabianiu zadań, poświęcić czas na prace dla klasy lub szkoły. Nawet zbieranie plastikowych zakrętek od butelek po napojach jest formą wolontariatu, ponieważ w ten sposób można pomóc ciężko chorym osobom potrzebującym środków pieniężnych na leczenie lub rehabilitację – a ze sprzedaży plastiku można takie środki pozyskać.

Niejeden uczeń z naszej szkoły to wolontariusz! Maksiu Konarski z klasy V od razu odpowiedział na apel wychowawczyni o zbieranie plastikowych nakrętek           i niedawno przyniósł ich do szkoły całą wielką siatkę. Dzięki temu, po przekazaniu daru do Pani Marii Hyży prowadzącej szkole koło PCK, ktoś potrzebujący będzie mógł poddać się leczeniu lub rehabilitacji. Dziękujemy, Maksiu! Jestem świetnym wolontariuszem!

Imponującymi wolontariuszami okazali się także uczniowie klasy VII i jedna z uczennic klasy IV. Łukasz Łyda, Kacper Dziedzic i Mateusz Zięba oraz Martynka Jania przez kilka godzin w dniu wolnym od nauki, w sobotę, zamiast grać na komputerze czy dłużej pospać, porządkowali i opisywali mapy historyczne należące do szkoły podstawowej. Wolontariusze musieli rozwinąć wszystkie mapy, zrobić do nich odpowiednie etykiety i opisać je na liście. Wszystkie zadania wykonali bardzo dokładnie i starannie. Dzięki temu mapy będą mogły teraz służyć wszystkim uczniom naszej szkoły. Dziękujemy Wam za bezinteresowną pomoc!

Podstolice, wrzesień 2017

Tekst i zdjęcia: JT