Mali Wolontariusze o Wielkim Sercu - Edukacja Globalna

Uczniowie klasy II już drugi rok realizują projekt  Edukacja Globalna- Razem dla Rozwoju - Młodzi Światu . w roku szkolnym 2015/2106 do realizacji projektu przystąpili również najmłodsi uczestnicy, dzieci  z klasy ,, 0’’ wraz ze swoją wychowawczynią Angeliką Milasz.

Celem projektu było:

• Kształtowanie postawy rozumienia swojej roli w świecie,
  • Zachęcanie do empatii i pomocy innym;
  • Rozwijanie poczucia sprawiedliwości społecznej;
  •  Akceptacja ludzi innych kultur.

Dzieci realizowały  zajęcia według podanych scenariuszy. Poznały życie i pracę ludzi na innym kontynencie oraz zapoznały się z działalnością misyjną w Ameryce Południowej ze szczególnym uwzględnieniem pracy w zakresie edukacji i wychowania. Obejrzały film przygotowany przez koordynatorkę projektu Marię Hyży przy współpracy Angeliki Milasz, która realizowała zajęcia w grupie ,, 0’’.   W trakcie tych zajęć dzieci przeniosły się  ,, wycieczkę’’ do Ameryki, Boliwii i Tanzanii. Dowiedziały się o zróżnicowanym klimacie i krajobrazie Ameryki. Obejrzały domy, w których mieszkają ich koledzy z miasta , gór i dżungli. Dzieci wspólnie muzykowały z Carlosem, pomagały biednemu Angelo, a z Adelajdą poznawały zwierzęta z amazońskiej dżungli. W kolejnej ,, podróży’’ odwiedziły boliwijskie dzieci  mieszkające w górach i krainie pełnej kaktusów. Na koniec dzieci sprawdzały swoją wiedzę  kolorując i wypełniając karty pracy. Oprócz  realizacji scenariuszy ,dzieci przystąpiły również do realizacji  Akcji Edukacyjnej , której hasło brzmiało: ,, Równość od słów do czynów’’ i tu dzieci wykazały się ogromnym sercem i zaangażowaniem w pracę włączając w tę akcję również rodziców i kolegów z całej szkoły. Przystąpiły do zbierania przyborów szkolnych dla dzieci z Afryki, udało się zebrać trzy duże  pudła. Ale to nie koniec akcji. Następnie dzieci przystąpiły do zbierania pieniążków na książki do biblioteki w Dar es Salaam w Tanzanii, zebraliśmy  320 złotych.  Wszystkim darczyńcom, naszym rodzicom składamy serdeczne podziękowania i liczymy na dalszą współpracę w przyszłym roku.

Podstolice , czerwiec  2016 r.

Tekst:MH

Foto: MH, AM