Konkurs na idealny zeszyt do języka polskiego

W dobie drukarek, klawiatur i komputerów sztuka pięknego pisania niestety zanika. Mało który uczeń potrafi ładnie kaligrafować, czyli poprawnie i starannie ręcznie kreślić literki piórem czy nawet długopisem.

Oprócz licznych błędów ortograficznych oraz interpunkcyjnych pojawiają się skreślenia, zniekształcenia, a nawet kompletnie nieczytelne fragmenty. Z tych powodów już drugi rok został we wrześniu ogłoszony dwuetapowy całoroczny konkurs na idealny zeszyt do języka polskiego. Zawody w pięknym pisaniu zostały ogłoszone dla klas IV – VI. Celem konkursu było wyrabianie u uczniów czytelnego stylu pisma ręcznego oraz nawyku dbałości o estetykę zeszytu przedmiotowego. Oceniano styl pisma: staranność, czytelność, czystość, kształtność, wyrazistość; poprawność ortograficzną i interpunkcyjną wszystkich tekstów; systematyczne prowadzenie słowniczka z tyłu zeszytu, kompletność i jakość zadań domowych oraz poziom graficzny zeszytu: podkreślenia, tabele, kolory, wklejane materiały, okładkę, dodatki (rysunki, schematy, wykresy). Prawdę mówiąc, żaden zeszyt nie spełnił w 100% wszystkich wymogów, ale niektóre zbliżyły się do ideału. Starsi uczniowie powinni brać przykład z młodszych uczennic, które mogłyby zawstydzić ich graficznym poziomem swojego dopiero co kształtującego się pisma. Na wniosek pani Romany Woźniak, Wychowawczyni klasy I, trzy dziewczynki otrzymały w konkursie wyróżnienia specjalne: Oliwia Kaczor, Anna Brach i Martynka Profic. Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy starali się sprostać wymaganiom konkursu. Organizator – Joanna Tebień.

WYNIKI KONKURSU:

KLASA IV