Barbórkowe tradycje

Barbórkowe tradycje  - to temat drugich już zajęć w ramach realizacji projektu ,,Solna Akademia Dziecięca’’ w których uczestnikami byli uczniowie klasy II.

Dzieci dowiedziały się, dlaczego  akurat Barbórka jest patronką górników i to na dodatek kobiecą (bowiem według górniczych wierzeń kobieta pod ziemią przynosi pecha). Legenda głosi, że tuż po tym, jak Barbara została ścięta przez ojca za to, że przeszła na chrześcijaństwo, raził go piorun. Święta Barbara została więc patronką wszystkich narażonych na wybuchy pracowników oraz górników. Uczniowie dowiedzieli się, że z pracą górników i ich świętem  łączy się  wiele tradycji i symboli. Wiedzą, że górnicze godło stanowią młot żelazny, perlik, nie mający trzonka oraz klin żelazny również na trzonku, zwany żelazkiem. Wiedzą, że pod ziemią nie witamy się słowami ,,dzień dobry’’, ale górnicy na dole witają się słowami ,,Szczęść Boże’’. Oglądali piękne mundury górnicze oraz czaka, których wprowadzenie miało służyć zacieśnieniu więzi górniczych.  Wysoka sztywna czapka spełniała rolę hełmu ochronnego. Czasami dla ochrony przed wodą kapiącą ze stropu naciągano na głowę kaptur, który przedłużał się w dłuższą lub krótszą pelerynę i taki kaptur każdy z uczestników zajęć  mógł nałożyć na swoją głowę. Dzieci podziwiały piękne szpady, które były symbolem honoru, wolności i godności górników. Szpada ta była traktowana jako element stroju podkreślający szlachecki stan. Uzupełnieniem tego stroju był kilof z czarnym styliskiem. Zapoznali się ze znaczeniem kolorów : czerń  – to symbol podziemi. Zieleń – to symbol natury i tego co jest na ziemi. Oczywiście zawsze takie zajęcia kończą się również zadaniami do wykonania. Tym razem dzieci rozwiązywały krzyżówkę i labirynty a następnie wykonały czapkę górniczą, którą zabrały ze sobą do szkoły na pamiątkę.  Z zadaniami dzieci poradziły sobie doskonale. Z niecierpliwością czekają już na następne zajęcia.

Podstolice , grudzień 2015 r.

Tekst: MH,   Foto:  AJ

Sobota, 2018-11-17