Chodź drogami z odblaskami, czyli Dzień Odblaskowy w Podstolicach

Dnia 19 października wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Podstolicach wzięli udział w imprezie szkolnej „Dzień Odblaskowy”. Wszystkie dzieci ubrane obowiązkowo w kamizelki drogowe, z transparentami promującymi korzystanie z elementów odblaskowych, z żółtymi lizakami i plakatami w rączkach zebrały się na sali gimnastycznej i wysłuchały pogadanki koordynatorów akcji i pani dyrektor Małgorzaty Makowiec na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Następnie wszyscy udali się w pochodzie na drogę przez centrum Podstolic, skandując hasła: „Za odblaski masz oklaski”, „Bądź widoczny, noś odblaski”, „Odblask o tym informuje, gdzie się dziecko znajduje”, „Nic nikomu się nie stanie, gdy z odblaskiem ma ubranie”, „Noś odblaski na ręce i nodze, a będziesz widoczny na drodze”, „Pasy to nie linia mety”, „Czy o zmroku, czy w dzień biały, kamizelek używamy”, „Najlepsze ubezpieczenie to odblasków noszenie” itp. Pani dyrektor wraz z najmłodszymi dziećmi zatrzymywała pojazdy, informowała kierowców o naszej akcji, a maluchy wręczały kierującym listki z napisem: „Kierowco! Nie jesteś sam na drodze”. Po powrocie, na drodze biegnącej tuż przed samą szkołą uczniowie namalowali kredą kilka przejść dla pieszych i ćwiczyli bezpieczne przechodzenie według zasady: najpierw spójrz w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Następnie, na sali gimnastycznej każda z klas zaprezentowała własny pomysł na promocję bezpieczeństwa na drodze: wierszyki, piosenki, informacje statystyczne i prezentacje multimedialne. Na koniec „Dnia Odblaskowego” odbyła się odblaskowa dyskoteka, a każdej klasie wykonano zdjęcie z gazetką o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Tego dnia szkoła w Podstolicach świeciła na odległość. Odblaskowo! Dziękujemy pani dyrektor Małgorzacie Makowiec za pokierowanie ruchemJ, a paniom koordynatorkom: pani Angelice Milasz, Marii Lebiest i Renacie Szot za zorganizowanie akcji.

Tekst: JT; Foto: DK, RSZ

Podstolice, październik 2015