Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Czyste powietrze wokół nas

Nasze przedszkole włączyło się w Program Przedszkolnej Edukacji  Antytytoniowej "Czyste Powietrze Wokół Nas" organizowany pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Z uwagi na to, że dzieci są świadkami palenia tytoniu przez starszych kolegów, rodzeństwo, często również rodziców i dziadków, edukacja antynikotynowa staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę zjawisko biernego palenia. Program skierowany był nie tylko do dzieci, ale również ich rodziców, a jego głównym celem był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.  Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych formach zajęć. Wykonywały prace plastyczne i plakaty na temat szkodliwości dymu tytoniowego.. Dodatkowo w ramach realizacji zagadnień programowych , zorganizowany został kącik informacyjny dla rodziców w formie plakatów na temat szkodliwości palenia papierosów, a także każdy rodzic otrzymał broszurę informacyjną dotyczącą tego problemu. Zajęciom towarzyszyła sylweta dinozaura „Dinusia”, która pomagała dzieciom w rozwiązywaniu stawianych zadań problemowych, uczyła współdziałania w zespole i odpowiedzialności za efekt końcowy.

Tekst: MK

Foto: MK