Imieniny: Alfa, Leonii

Innowacja pedagogiczna ,, Z przedszkolakiem w świat wartości – wiem, czuję i rozumiem’’

W roku szkolnym 2017/2017 w Szkole Podstawowej im. św. Kingi w Podstolicach została zrealizowana innowacja pedagogiczna w oddziale przedszkolnym z sześciolatkami  po tytułem ,, Z przedszkolakiem w świat wartości – wiem, czuję i rozumiem’’ autorstwa Marii Hyży.

Głównym celem innowacji  było:

• Wprowadzenie dzieci w świat wartości
  • Wyposażenie dziecka w wieku przedszkolnym w wiedzę i umiejętności, które umożliwią mu pełne przystosowanie się do otaczającego świata i jego reguł.

Na pierwszych zajęciach realizowaliśmy temat ,, Ja i moja rodzina’’. Dzieci opowiadały o swojej najbliższej rodzinie, o zwyczajach i tradycjach rodzinnych, rozwiązywały zagadki, rebusy, tworzyły drzewa genealogiczne, a następnie malowały portret swojej rodziny. Drugim tematem, jaki zrealizowaliśmy był temat ,, Szczęście’’ do którego dzieci podawały skojarzenia a następnie wykonywały prace plastyczne na temat: ,, Moja szczęśliwa chwila’’. Za pomocą własnego ciała i mimiki twarzy próbowały pokazać jak wyrazić szczęście.  Następnym zrealizowanym tematem  był temat:  ,, Przyjaźń’’ w ramach tego tematu dzieci starały się opisać swojego najlepszego przyjaciela. Nazywały jego cechy charakteru, wygląd, kolor oczu, włosów itp. Uważam, że  realizacja tego programu dała wszystkim wiele korzyści. Dzieci lepiej zrozumiały świat wartości. Bardziej doceniają swoją rodzinę, wiedzą jak dużo jej zawdzięczają, jakie wartości związane są z rodziną. Nabyli umiejętności okazywania gestów sympatii dla drugiego człowieka. Potrafią nazwać podstawowe pojęcia związane z wartościami, wyrażają myśli, przeżycia i uczucia. Przedstawiają zdobyte wiadomości w formie plastycznej.

Podstolice, kwiecień 2018r.

Tekst: MH