Uwaga! Niebezpieczne gry komputerowe

Szanowni Rodzice,

W związku z pojawiającymi się doniesieniami o rosnącym zainteresowaniu dzieci niebezpiecznymi grami komputerowymi apelujemy o wzmożoną czujnośc i kontrolę nad dziećmi podczas korzystania z gier komputerowych.

Przekazuję informację dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych1 :

• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
  • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
  • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
  • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
  • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
  • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
  • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
  • Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
  • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.

Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomoc?

Porady i wskazówki rodzice mogą otrzymać dzwoniąc pod nr telefonu 800 100 100. Pod wskazanym numerem telefonu można otrzymać bezpłatną i anonimową pomoc (skierowaną zarówno do dzieci i młodzieży jak i dla dorosłych). Można również dzwonić pod nr telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

1 Wskazówki pochodzą z broszury pt.: „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe”. Broszura dostępna jest poda adresem: https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy .

Wtorek, 2018-10-23

Imieniny: Edwarda, Marleny