Innowacja pedagogiczna "Świat zaklęty w książce i ja"

W roku szkolnym w okresie 2015 /2016 w Szkole Podstawowej im. św. Kingi w Podstolicach została zrealizowana innowacja pedagogiczna w zakresie edukacji polonistycznej i czytelniczej pod tytułem ,,Świat zaklęty w książce i ja’’  autorstwa Marii Hyży.

Celem innowacji było:

• podniesienie poziomu umiejętności czytania głośnego i cichego;
  • rozwój umiejętności uważnego słuchania czytanego tekstu i koncentracji uwagi;
  • umiejętność korzystania ze słowników i encyklopedii oraz innej literatury popularnonaukowej;
  • zachowanie czujności ortograficznej i udoskonalenie sporządzania krótkich notatek;
  • rozwój zdolności logicznego myślenia;
  • wdrożenie do przestrzegania zasad obowiązujących podczas zajęć i do współdziałania w zespole;
  • rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, postrzeganie książki jako źródła informacji i inspiracji do podejmowania różnych działań i zachowań;
  • zmiany złych nawyków w zakresie sposobów spędzania wolnego czasu na dobre – z książką w ręku;
  • postrzeganie biblioteki jako centrum informacji, miejsca ciekawego i inspirującego;

Uczniowie codziennie na edukacji polonistycznej czytali na głos  przez 20 minut książki  z serii ,,Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" podkreślając niezrozumiałe wyrazy, które później wspólnie za pomocą  słowników  i encyklopedii wyjaśniali. Prowadzili również przez cały okres realizacji innowacji ,,Super zeszyt super detektywa’’ w , którym dokonywali krótkich streszczeń i opisów bohaterów przeczytanych książek. Za najciekawsze zeszyty dzieci otrzymały nagrody i wyróżnienia. Pracowali również w szkolnej bibliotece wspólnie pod czujnym okiem nauczyciela – bibliotekarza. Nauczyciel - bibliotekarz  przeprowadził  cykl pięciu zajęć z biblioterapii, realizując cele terapeutyczne. Nawiązano również kontakt z Biblioteką Publiczną w Rzeszotarach, gdzie pani bibliotekarz przeprowadziła z nimi ciekawą pogawędkę na temat książek, następnie dzieci czytały fragment książki.  Na koniec wizyty dzieci podziękowały pani bibliotekarz za miłe przyjęcie i ciekawą lekcję o książkach a na pamiątkę tej wizyty samodzielnie wpisały się do księgi pamiątkowej.  Do wspólnego czytania zaproszono również rodziców, którzy czytali dzieciom książki na głos w klasie. Z wyników ewaluacji opartej na ankietach do uczniów i do rodziców wynika, że dzieci są bardzo zadowolone z przeprowadzonych zajęć. Zdecydowanie podniósł się poziom czytelniczy, a dzieci chętniej sięgają po książkę i samodzielnie czytają.

Podstolice, czerwiec 2016r.

Tekst i Foto: MH