Innowacja pedagogiczna "Dobre wychowanie przez czytanie"

„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość” J. Trelease

W roku szkolnym 2022/2023 w oddziale przedszkolnym będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Dobre wychowanie przez czytanie". Jej głównym celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci, propagowanie właściwych wzorców zachowania, umiejętność słuchania innych i wyciągania właściwych wniosków. Autorki są przekonane, że odpowiednio dobrana literatura dziecięca wpłynie pozytywnie na kształtowanie postaw ukierunkowanych na wartości uniwersalne oraz zachęci przedszkolaków do częstszego sięgania po książki.

Nikt nie rodzi się czytelnikiem, a zamiłowanie do czytania musi być pobudzane przez inne osoby. Przy mądrym wsparciu dorosłego, „literatura dziecięca staje się wspaniałym przewodnikiem pomagającym odkrywać otaczający go świat, rozbudza jego wyobraźnię i inspiruje do twórczych praktyk”[1].  Dlatego też, podjęte działania będą realizowane przez rodziców oraz społeczność szkolną. Do współpracy przy realizacji zaplanowanych zadań zostaną zaproszeni rodzice, nauczyciele oraz chętni uczniowie naszej placówki. Mamy nadzieję, że wspólnie przeżyjemy ciekawą przygodę czytelniczą.

Autorki: Beata Ćwiertnia, Justyna Burda, Renata Dziubek

[1] Michalina Gajewska, Agnieszka Karp-Szymańska, Monika Kiczorowska, prof. Grzegorz Leszczyński, Wychowanie przez czytanie, Instytut Książki, Kraków 2018

Tekst: BĆ